Isı Geri Kazanım Sistemleri

Ana sayfa » Isı Geri Kazanım Sistemleri

Isı Geri Kazanım Sistemleri

Isı geri kazanımlı havalandırma cihazları ile taze hava ve egzos havası arasında ısı transferi gerçekleştirilerek havalandırma sırasında kaybedilen ısı enerjisi geri kazanılır ve havalandırmadan kaynaklanan oda sıcaklığı değişiklikleri düzenlenir.Böylece sürekli olarak rahat ve temiz bir ortam sağlanmış olur. Konvensiyonel havalandırma sistemlerinde taze havadan gelen ilave klima yükleri bulunmaktadır.Isı geri kazanım cihazlarında ise klima sistemi üzerine eklenen yük azaltılarak enerji tasarrufu sağlanır.


E-IGK modeli ısı geri kazanım cihazları son derece düşük kabin yükseklikleri nedeniyle, asma tavan içine monte edilebilmelerine olanak sağlar.Asma tavan içine askı elamanları ile monte edilirler.Bu nedenle inşai ve metel profil kaideye gerek duyulmaz.

E-IGK modeli ısı geri kazanım ünitelerinin diğer bir özellğide taze hava sevkinden yoksun olan tekli split, multi split veya değişken soğutuculu debili sistemlerde beraber kullanılabilirler.E-IGK modeliısı geri kazanım cihazları 10 farklı model ile (250-4000m3/h)çok geniş bir uygulama alanını kapsar.

Isı geri kazanım cihazları yatay ve dik olarak iki farklı uygulamaları mevcuttur.Hücreler ekstrüzyon yönetimiyle aliminyum profil kullanılarak oluşturulmaktadır.Profil kesiti, montajı kolaylaştırmak ve dayanımı artırmak amacıyla bu işi için özel olarak seçilmiştir.

Aliminyum profiller yine bu işe özel olarak tasarlanmış mukavemeti arttırılmış, aliminyum veye plastik köşe parçaları ile bağlanmaktadır.Bu köşe parçaların kullanılması şu avantajları birlikte getirmektedir.

  • Yüksek mekanik mukavemet
  • Konstrüksiyonda esneklik
  • Boyutlarda standartlık
  • Panellerin rahat sökülüp ve takılması

 


Yerinde kolay ve kısa sürede montaj Tüm paneller, çift kat galvaniz sacdan,sandviç panel olarak imal edilmekte ve iki sac arasında 25mm kalınlığında, yoğunlukları 50kg/m3 ve 70kg/m3 olan cam veya taş yünü malzemesi yer almaktadır. Bu malzemeler yüksek ısı ve ses özelliğine sahiptir.Paneller ve profil arasında yer alan özel contalar sayesinde tam sızdırmazlık sağlanmaktadır.Paneller, özel kapak mandallarısayesinde çok kolay sökülüp takılabilmektedir.Standart olarak panel dış yüzeyi ve iç profiller elektrostatik toz boya ile boyanmakta ve 200 c’de fırınlanmatadır.

 

İÇ ELEMANLARI

FANLAR: Isı geri kazanım cihazlarının en önemli elamanları olup basınçları yenerek gerekli miktarda havanın sisteme verilmesini sağlar.Fanların tümü Avrupa’nınen iyi fan üreticisinden olan NICOTRA’dan temin edilmektedir. Kullandığımız fanlar 250-2000m3/h’e kadar tek emişli direkt motora akuple (Bu fanlarda kullanılan motor 220V (monofaze) fanlar kullanılmaktadır.2500-4000m3/h’e kadar tek veya çift emişli fanlar kullanılmakta 380V (trifaze) olup NICOTRA’nın vermiş olduğu özel bilgisayar paket programı ile tüm parametreler göz önüne alınarak seçilir.

Isıtma ve Soğutma Serpantini: Isıtma ve soğutma işlemleri, serpantinler vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.Serpantin boru ve kanat malzemeleri Cu-AI olup, serpantinler dikişsiz bakır borudan kanatlar ise ısı iletim yüzeyini oluşturan aliminyum kanatlardan oluşmaktadır.Kanat aralıkları, istenen debi ve kapasiteye göre hesaplanır.İstenen özellikte ve kapasitede imal edile soğutma ve ısıtma serpantinleri ile havanın istenen sıcaklık derecesine şartlandırılması mümkündür.Soğutma serpantinlerinde hava hızı 2-3m/s arasında, ısıtmada ise 2-3,5m/s arasında isteğe göre değişmektedir.Soğutma serpantinleri 6/10,7/12,7/11 C gibi soğuk sulu veya direkt expansiyon tipi, ısıtma serpantinleri 90/70,70/90,60/50 C gibi sıcak sulu imal edilmektedir.Ayrıca elektrikli ısıtıcı uygulamalarımızda mevcuttur.

Filitre: Isı geri kazanım cihazlarında yıkanabilir (poliüretan) kaset filtre kullanılmaktadır.

Isı Geri Kazanım :Avrupa’nın en iyi üreticilerinden olan HEATEX ve RECUPERATOR markası ısı geri kazanım cihazları, soğuk ve sıcak hava akışları arasındaki sıcaklık farkından yararlanarak mahalden atılan sıcak yada soğuk hava içerisinde enerjinin bir kısmının geriye kazanılmasını sağlarlar.Plakalı tip kullanılmakta olup %40-60 arasında (hava şartlarına göre) enerji verimleri sağlanmaktadır.Bu sebeple atık ısıdan elde edilen enerji verimi sayesinde işletme maliyetleri minimize edlir.

Aksesuarları:

  • Hız regülatörleri
  • Elektrik panosu
  • Elektrikli ısıtıcı
  • Sulu serpantin