Otopark Havalandırma Sistemleri

Ana sayfa » Otopark Havalandırma Sistemleri

Otopark Havalandırma Sistemleri

Otopark havalandırma, kullanım süresi boyunca otoparkta araçlardan çıkacak başta karbonmonoksit olmak üzere egzoz gazlarının dışarıya atılması ve ortamda herhangi bir yangın oluşması durumunda oluşacak yangın dumanının dışarıya atılması için kullanılır. Açık otoparklar havalandırma sistemine ihtiyaç duymaz. Ancak kapalı ve belirli standartların altında açıklık olan otoparklar otopark havalandırma sistemleri kullanmalıdır.

Havalandırma sistemleri tasarlanırken kapalı alanın miktarı ve ortamda olması planlanana maksimum araç sayısı göz önüne alınarak planlama yapılır. Otoparkta bulunması planlanan araç türleri ve tüketeceği yakıt türü de önemlidir. Ortamdaki araç miktarı arttıkça ortamın havalandırması da güçlendirilmelidir.

Kapalı alandaki otoparkların iç mekan hava kalitesini uygun düzeyde tutmak için içeride bulunabilecek park halindeki ve çalışır haldeki araçların ürettiği egzoz gazları iyi hesaplanmalıdır. Bu sayede ortamda oluşacak zararlı gaz miktarı hesaplanır ve havalandırma bu şartlara göre düzenlenir. Egzoz gazı içinde insan sağlığına oldukça zararlı karbonmonoksit, benzen, kurşun, kurum gibi gazlar ve parçacıklar bulunur. Otopark havalandırma bu gazların dışarı atılarak ortamdaki havanın sağlık kriterleri seviyesine gelmesi için kurulur.

Havalandırma da en önemli şey karbonmonoksit gazının dışarı atılmasıdır. Son yıllarda kullanımı artan kurşunsuz benzin sayesinde kurşun gibi gazlar tehdit olmaktan çıkmıştır. Egzozdan salınan gazlar içerisinde en tehlikelisi karbonmonoksittir. Karbonmonoksit renksiz, kokusuz, tatsız bir gazdır. Gaza maruz kalındığında baş ağrısı ile başlayan etkiler görülmeye başlanır. Baş ağrısı, baş dönmesi ölüme kadar gidebilir. Gaza maruz kalma oranı artarsa karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu ölüm olayı görülebilir. Gaza uzun müddet maruz kalmak, kansızlık, akciğer rahatsızlıkları, kalp ve solunum rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok sağlık sıkıntısına neden olur.

 

 

Bu nedenlerle sağlıklı otopark havalandırma sistemi, ortamdaki karbonmonoksit ( CO ) gazının atılması anlamında kullanılır. Otopark havalandırma tüm dünyada otoparktaki CO gazı ölçülerek yapılır. CO gazı miktarı uygun seviyedelerse diğer zararlı gazların da uygun seviyede olduğu kabul edilir.

Dünya sağlık örgütü tarafından kapalı otoparklardaki bulunması gereken maksimum CO miktarı belirlenmiştir.

Buna göre ortamdaki CO miktarı için uzun dönem ve kısa dönem için iki kriter belirlenmiştir. Uzun dönem ( 8 saat ) için CO seviyesi en fazla 10 ppm, kısa dönem ( 15 dakika ) için en fazla 100 ppm olmalıdır. Bu seviyelerin üzerindeki CO değerleri insan sağlığı için ciddi tehdit oluşturur.

CO seviyesinin uygun koşullarda tutulması için otoparkın büyüklüğü, içeride bulanacak araçların cinsi ve otoparkın çalışma süreleri göz önünde tutularak otopark havalandırma sistemleri kullanılmalıdır.

Havalandırma kapalı alanlar için zorunludur. Ortamdaki hava kalitesini sağlamasının yanında otoparkta oluşabilecek yangın gibi durumlarda da koruyucu etki yapar. Yangın sonucu oluşan gazlar otopark havalandırma sistemleri sayesinde dışarı atılır. Gaz sonucu zehirlenmelerin önüne geçilir. Sağlıklı hava şartları kapalı alanlar için elzemdir.